Ali Burak Kaya- 1963 Ankara Antlaşması

image67

1. İngiltere’ye gitmeden önce -Türkiye’de- nasıl bir kariyeriniz vardı?


17 yıllık bir bankacılık geçmişim vardı. Özel bir bankanın kurumsal bankacılık departman müdürüydüm.


2. 1963 Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Girişiminizi nasıl

planladınız?


Bankada üst düzey yönetici olarak yıllardır çalışmam nedeniyle bir finans danışmanlığı şirketi açma fikri aklımda yoktu. Yurtdışında yaşamak ve oğlumuzun yurtdışında bir eğitim almasını istiyorduk. Yönlendirmenizle İngiltere’de finans danışmanlığı yapabileceğimi farkettik. Londra’da yakın aile dostumuz da olduğu için Londra’ya yerleşmeye karar verdik.


3. Ailenizle rahat bir hayat kurmak için İngiltere’den beklentileriniz nelerdi? Bu beklentileriniz karşılık buldu mu?


Oğlumuzun iyi eğitim alması bizi İngiltere’ye yerleşmeye teşvik eden nedenlerden biriydi. 2017 ağustosta buraya yerleştik ve oğlumuz da ilkokula burada başladı. Okul ile ilgili bir sorun yaşamıyoruz bu nedenle beklentilerimizi karşıladı diyebiliriz.


4. Ailenizinin sizinle beraber yerleşmesi sürecinde adaptasyon süreciyle ilgili bir sorun yaşadınız mı?


İngiltere’ye seyahatlerimiz oluyordu o nedenle buradaki hayatı az çok biliyorduk. Aile dostumuzdan da geldikten sonra faydalı bilgiler aldık. Bir problem yaşamadık.


5. İngiltere’de yaşarken dil problemi birçok aileyi korkutuyor. Sizce iletişim probleminin üstesinden gelebilmek kolay mı? Sizin deneyiminiz nasıl oldu?


İngilizce eğitimim iyiydi ancak tabiki pratikte sorunlar olabiliyor. Sokakta bir problem yaşamadık. İş hayatında tabi kendinizi iyi anlatmanız gereken zamanlar oluyor. Onun için kendimi hazırlayarak gerekli temasları kuruyorum.


6. Birçok aile de İngiltere’ye yerleştikten sonra ev giderleri ve masraflar konusunda çok endişeli. Bu konuda yerleşmeyi düşünen aileleri rahatlatacak önerileriniz var mı?


Belli bir sermaye ile gelindiğinde gerek iş hayatında gerekse ev kurma aşamasında eksikleri tamamlayabileceğiniz kaynağınız oluyor. Şuanda iki küçük start-up firma ile çalışıyorum. Ev giderlerini karşılamak için yeterli oluyor.


7. İş kurulumunda yabancı bir ülkede olduğunuz için zorlukluklarla karşılaştınız mı, bu süreci nasıl

yürüttünüz? Türkiye’deki iş kurulumu ile süreçleri karşılaştırdığınızda kolay ya da zor yönleri neler olabilir?


Karşılaştırma yapamayacağım ancak biz bir sorun yaşamadık. Taşınmamızı takiben 1. ayda şirketi kurabildik.


8. Başvurudan uygulamaya kadar tüm süreçte karşılaştığınız en büyük problem neydi ve o problemin nasıl üstesinden geldiniz?


Oğlumuzun okulunu iyi seçebilmek adına oturacağımız mahalleyi oldukça iyi araştırdık.


9. İngiltere’de yaşamanın ve bir iş kurmanın size sunduğu fırsatlar ve ayrıcalıklar nelerdir?


Londra dünyanın en önemli finans merkezlerinden ilk üçtedir. Burada işleyen bir finansal danışmanlık şirketine sahip olmak benim kariyerim için oldukça iyi bir adım. Yaşam imkanlarından faydalanabilmenin de ailemiz için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.


10. İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yerleşmeyi düşünen kişi ve ailelere başvuru sürecine

hazırlanırken son olarak neler tavsiye edersiniz?


İngiltere’de bir yaşam kurmanın getirdiği bir çok kişisel faydası olduğunu düşünüyorum. Bireyselliğin dışında iş adına bir çok avantajı da beraberinde getiriyor. Kendi işini kurma sürecinde olan ve aynı şekilde yurtdışına yerleşmek isteyenler için Ankara Anlaşması oldukça iyi bir adım olacaktır.


11. Bizimle çalışmak hakkında kısaca neler söylemek istersiniz? Tavsiye eder misiniz?


Tüm desteğiniz için teşekkür ederim. Tavsiye üzerine sizinle tanışmıştık, umarım başka ailelere de biz vesile oluyoruzdur.