Alper Çalışkan-Ankara Anlaşması İngiltere Vizesi Örnek Durumlar

image32

1. İngiltere’ye gitmeden önce -Türkiye’de- nasıl bir kariyeriniz vardı?


Uluslararası bir şirkette IT yazılım geliştirme departman lideri olarak 5 yıldır çalışıyordum. Bu sektörde 12 senelik geçmişim var.


2. Ankara Anlaşması’na başvurarak İngiltere’ye yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Girişiminizi nasıl planladınız?


Benim Türkiye’de kendi şirketimi kurma hayalim, eşiminde yurtdışında yaşama hayali vardı. Bu hayalimizi birleştirdik. Ankara Anlaşması İngiltere Vizesi dahilinde sermayeninde çok yüksek talep edilmemesi bizi İngiltere’ye yönlendirdi.


3. Ailenizle rahat bir hayat kurmak için İngiltere’den beklentileriniz nelerdi? Bu beklentileriniz karşılık buldu mu?


İngiltere’ye daha önce gitmiştik. Londra’nın ne kadar kozmopolit bir yapısı olduğunu biliyorduk. İstanbul keşmekeşinde yaşadıktan sonra rahatlıkla uyum sağlayabileceğimizi düşündük. Geldiğimizde Enfield’a taşındık ve hem maddi hem manevi olarak beklentilerimizi burası karşılıyor. Hem sakin hem de eğlenceden uzak olmayan bir yerdeyiz.


4. Ailenizinin sizinle beraber yerleşmesi sürecinde adaptasyon süreciyle ilgili bir sorun yaşadınız mı?


Eşim ve ben bir sorun yaşamadık. İş ve evi hızlı rayına oturttuk. Onay bekleme sürecinde epey araştırma yapmıştık ve faydasını gördük.


5. İngiltere’de yaşarken dil problemi birçok aileyi korkutuyor. Sizce iletişim probleminin üstesinden

gelebilmek kolay mı? Sizin deneyiminiz nasıl oldu?


Benim de, eşimin de İngilizcesi çok iyi değil açıkçası. Şuanda eşim ek olarak bir kursa gidiyor. Ben de aksanı anlamamaktan yana biraz çekiniyordum ama şuana kadar bir problemim olmadı. Gün geçtikçe daha da ilerletme olanağı buldum çünkü çokca müşteri ziyareti yapıyorum ve bol bol konuşuyorum.


6. Birçok aile de İngiltere’ye yerleştikten sonra ev giderleri ve masraflar konusunda çok endişeli. Bu konuda yerleşmeyi düşünen aileleri rahatlatacak önerileriniz var mı?


Harcamaların sterlin olması tabiki önce bir sarsıyor aile bütçesini. Ancak şansımıza bir aile yakınımızdan az da olsa destek almıştık. Kur farkını ilk aşamada kapamak için yeterli oldu. Şirket kurulumuna düşündüğüm kadar para harcamadık ve bu da bizi rahatlattı. Şuanda dikkatli harcamaya çalışıyoruz. Buraya gelmeyi düşünen ailelere tavsiyemiz önceden iyi bir araştırma yapmaları, özellikle ev konusunda. Evin aylık maliyeti makul aralıkta kaldıktan sonra gelen müşterilerle arayı kapatabiliyorsunuz.


7. İş kurulumunda yabancı bir ülkede olduğunuz için zorlukluklarla karşılaştınız mı, bu süreci nasıl

yürüttünüz? Türkiye’deki iş kurulumu ile süreçleri karşılaştırdığınızda kolay ya da zor yönleri neler olabilir?


Türkiye’de hiç iş kurmadım ama kuran tanıdıklarımdan ve aile dostlarından biliyorum ki zor bir süreç. Özellikle kurduktan sonra ayakta kalabilme süreci. Çünkü Türkiye’nin pazarı sektör gözetmeksizin zor bir pazar. Ben bu süreci Ankara Anlaşması dosyalarını takip eden bir muhasebeci ile çalışarak yürüttüm ve beni zorlayan bir şey olmadı. Gelirkenki yaşadığım tedirginlikten ve kafamda bu süreci büyüttüğüm için de olabilir ama banka hesabı açma, yer gösterme ve bunun gibi sorunlar yaşamadım.


8. Başvurudan uygulamaya kadar tüm süreçte karşılaştığınız en büyük problem neydi ve o problemin nasıl üstesinden geldiniz?


Sanırım şuan yaşadığımız evi bulmaktı. Birçok iyi ev var ancak uygun fiyatlı evi bulmak zaman alabiliyor. En çok mesaimizi ev için harcadık diyebiliriz.


9. İngiltere’de yaşamanın ve bir iş kurmanın size sunduğu fırsatlar ve ayrıcalıklar nelerdir?


Londra’da iş sahibi olmanın avantajını ileride göreceğimizden eminim. Pasaport sahibi olduktan sonra Türkiye’ye dönsek bile rahatlıkla iş yeri açıp kazandığım tecrübeyle işimi devam ettirebilirim.


10. İngiltere’ye Ankara Antlaşması ile yerleşmeyi düşünen kişi ve ailelere başvuru sürecine

hazırlanırken son olarak neler tavsiye edersiniz?


Bu düşünceye sahiplerse çok geç olmadan adım atmalarını tavsiye ederim. Şanslı bir dönemde ve iyi hazırlanarak başvurduğumuzu düşünüyorum.


11. Bizimle çalışmak hakkında kısaca neler söylemek istersiniz? Tavsiye eder misiniz?


Hayalimizi gerçekleştirmede attığımız en iyi adımdı. Başvuru sürecinde herşeyle ilgilenmek çok zor. İşten arta kalan zamanda ev ve iş detayları ile ilgileniyorduk, evraklar ve iş planına da ekstra zaman ayırtmak gerçekten zor. Bu yolda her konuda destek olduğunuz, samimiyetiniz ve sonunda da bizi buraya taşıdığınız için çok teşekkürler.