Filiz Tunçgil-İngiltere'de İş Kurmak Örnek Durumlar

image33

1. İngiltere’ye gitmeden önce -Türkiye’de- nasıl bir kariyeriniz vardı?


13 yıl boyunca dünyaca ünlü otel zincirlerinde aşçılık yaptıktan sonra pastacılık alanina yönelerek doğumgünleri, düğünler gibi çeşitli eventler için sipariş üzerine butik konsept pastacılık yapıyordum.


2. Ankara Anlaşması’na başvurarak İngiltere’ye yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Girişiminizi nasıl planladınız?


İşitme engelli kızım için eğitim araştırması yaparken İngiltere’deki bir özel okul dikkatimizi çekti. Eşim ile kararlaştırdıktan sonra İstanbul’da bulunan butik pasta dükkanımı devrederek, kiralık mutfakları tutarak İngiltere’de online sistem üzerinden sipariş ve pastanalere sipariş üzerine konsept pasta yapmaya karar verdim. Gerekli yazılım ve web sitesini bir tanıdığımız desteğiyle Temmuz 2017’den beri hayata geçirmiş bulunmaktayız.


3. Ailenizle rahat bir hayat kurmak için İngiltere’den beklentileriniz nelerdi? Bu beklentileriniz karşılık buldu mu?


Kızımızın eğitim hayatının planladığımız gibi şekillenmesini ve gerek sosyal gerekse ekonomik ihtiyaçlarımızı rahat şekilde gerçekleştirebilmemizi hayal ediyorduk. Şimdiye kadarki süreçte beklentilerimiz fazlasıyla karşılık buldu.


4. Ailenizinin sizinle beraber yerleşmesi sürecinde adaptasyon süreciyle ilgili bir sorun yaşadınız mı?


Turizm sektöründe aşçılık yaptığım için ve eşimin de daha önceki mesleği gereği sık sık yurtdışı seyahatleri gerçekleştirdiği için yabancı kültüre oldukça alışıktık, bu nedenle herhangi bir sorun ile karşılaşmadık. 


5. İngiltere’de yaşarken dil problemi birçok aileyi korkutuyor. Sizce iletişim probleminin üstesinden

gelebilmek kolay mı? Sizin deneyiminiz nasıl oldu?


İngilizcemi daha öncesinde oldukça geliştirdiğim halde tabii ki İngiltere’ye gitmeden önce ve İngiltere’de bulunduğum ilk haftalarda biraz çekincem oldu fakat İngiliz insanı bu konuda oldukça anlayışlı ve yardımcıydı. Bu sayede her geçen gün daha da rahat ettim.


6. Birçok aile de İngiltere’ye yerleştikten sonra ev giderleri ve masraflar konusunda çok endişeli. Bu

konuda yerleşmeyi düşünen aileleri rahatlatacak önerileriniz var mı?


Biraz birikimim ve İngiltere’deki çalışma hayatım sayesinde Türkiye’den daha rahat geçinebildiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Eşim de şuan bir ye rile anlaşma aşamasında.


7. İş kurulumunda yabancı bir ülkede olduğunuz için zorlukluklarla karşılaştınız mı, bu süreci nasıl

yürüttünüz? Türkiye’deki iş kurulumu ile süreçleri karşılaştırdığınızda kolay ya da zor yönleri neler

olabilir?


Türkiye’de bu denl bir atılıma girmemiştim. İş kurulumu için Abroad Advisor’ın yönlendirdiği bir muhasebeciyle çalıştık. İş kurulumum 3 hafta kadar sürdü.


8. Başvurudan uygulamaya kadar tüm süreçte karşılaştığınız en büyük problem neydi ve o problemin nasıl üstesinden geldiniz?


Açıkçası hiç bir problem ile karşılaşmadım. Kafamızdaki tüm soruları netleştirip gittiğimiz için her şey çok kolay oldu.


9. İngiltere’de yaşamanın ve bir girişim kurmanın size sunduğu fırsatlar ve ayrıcalıklar nelerdir?


Burada kendimi daha geliştireceğim hissediyorum. 6. Ayda kızımın okulda olduğu saatlere denk gelecek şekilde profesyonel bir kursa giderek bilgilerimi pekiştirmeyi planlıyorum.


10. İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yerleşmeyi düşünen kişi ve ailelere başvuru sürecine

hazırlanırken son olarak neler tavsiye edersiniz?


İngiltere'de İş kurmak örnek durumlar incelendiği zaman daha kolay bir hal alıyor. İngiltere’ye yerleşme düşüncesi Ankara Anlaşması şartlarını öğrendikten sonra karar verdiğimiz bir girişimdi. Yurtdışında yaşamak isteyenler deneyimleyebilirler.


11. Bizimle çalışmak hakkında kısaca neler söylemek istersiniz? Tavsiye eder misiniz?


Tüm proseste her türlü konuda hızlı ve doğru destek sağladığınız için oldukça minnettarız.