Korhan Safa Eser-Yurt dışında çalışma izni nasıl alınır?

image66

1. İngiltere’ye gitmeden önce -Türkiye’de- nasıl bir kariyeriniz vardı?


Sabit bir maaşım olmasına ve tek başıma yaşamama rağmen yaşam kalitem istediğim gibi değildi ve zor geçiniyordum. Geçinebilmek için, özellikle son zamanlarda, kendime ayırdığım zamandan feragat ederek 

geçinmeye calışıyordum. Çok fazla kurumsal politika taraftarı da olmadığım icin işimde son basamaklara yükselmek bir anlamda hayal olmaya başlamıştı.


2. Ankara Anlaşması’na başvurarak İngiltere’ye yerleşmeye nasıl karar verdiniz? Girişiminizi nasıl

planladınız?


Kreatif yönü olan herhangi bir mesleği icra etmek su an Türkiye’de bir lüks. Bu kadar ekonomik olarak sıkıntıda olan bir ülkede sirketlerin ‘lüks’ tüketimi olan danışmanlık ve geliştirme projelerine hiç bütçe ayrılmıyor. Bu da tasarım, danışmanlık ve ARGE departmanlarına ayrılan paraların komik boyutlara gelip, bu departmanlarda çalışan kişilerin acınası bir maaş ile devam etmesi bekleniyor. Ingiltere’deki durum bunun tam tersi. Meseğim olan tasarım İngiltere’de bir ihtiyac olarak goruluyor ve tasarımcılara saygı ile yaklaşılıyor. Bu yüzden gerekli sektörel araştırmaları yaptım ve yurt dışında çalışma izni nasıl alınır? konusunu ayrıca araştırdım. Sonrasında Ankara Antlaşması Vizesi'ni keşfettim. Bu sayede İngiltere’de çalışmak benim icin daha cazip hale geldi.


5. İngiltere’de yaşarken dil problemi birçok aileyi korkutuyor. Sizce iletişim probleminin üstesinden

gelebilmek kolay mı? Sizin deneyiminiz nasıl oldu?


Bu da benim ilk başta endişelendiğim problemlerden biriydi. Ama İngiltere gecmişten beri sürekli çok farklı kültürlerle iç içe yaşamaya alışkın olan bir ülke. O yuzden aksan bozukluğu ya da giris seviyesi Ingilizce ile gittiğinizde aslında hiç bir sıkıntı çekmeyeceğinizi farkedeceksiniz. Hatta özellikle İngilizlerin kendileri dillerinin anlaşılması icin size ekstradan yardımcı olacaktır, saşırmayın.


6. Birçok aile de İngiltere’ye yerleştikten sonra ev giderleri ve masraflar konusunda çok endişeli. Bu konuda yerleşmeyi düşünen aileleri rahatlatacak önerileriniz var mı?


Londra’da yerleşim yeri olarak Foxton’dan sakının. En son ihtimal bile olmamalı. Londra, Avrupa’nın teknoloji merkezi olarak kendini yerleştirmeye calışıyor. O yüzden SpareRoom,  RightMove ve MoveBubble applicationlara güvenerek ev arayışınızı yapabilirsiniz. Londra’da mahallelerin yüz olçümleri birazcık büyüktür. Mesela Turnpike Lane’de ev arattığınız zaman aslında bütün Besiktaş’ta ev aratmış gibi oluyorsunuz. Tavsiyem, önceden 1 haftalığına gidip orada yürürken telefonunuzdan ‘around me’ özelligini kullanarak ev aramanız. Ingilterede bu ozellik gercekten çalışıyor.


7. İş kurulumunda yabancı bir ülkede olduğunuz için zorlukluklarla karşılaştınız mı, bu süreci nasıl

yürüttünüz? Türkiye’deki iş kurulumu ile süreçleri karşılaştırdığınızda kolay ya da zor yönleri neler olabilir?


Şirketimi kurmak toplamda 15 dakikamı aldı. Sanırım açıklayıcı olur.


8. Başvurudan uygulamaya kadar tüm süreçte karşılaştığınız en büyük problem neydi ve o problemin nasıl üstesinden geldiniz?


Tabiki business planı oluşturmak ve market araştırmasını yapmak. Bu konuda ne kadar dikkatli olduklarınızı okumuştum. İşinizde ne kadar profesyonel olsanız da eğer mesleğinizin yelpazesinde boyle bir iş planı yazma dalı yoksa bu kısmı özellikle profesyonel birine bırakmanizi tavsiye ediyorum. Yalniz sunun bilincinde olun, danışmanlar müneccim degil. Ayrıca bütün sektörlerin de market statüsünü ezbere bilmek imkansiz. O yüzden aslında beraber çalışmanız gereken bir durum ortaya çıkıyor. Yani kafa kafaya verip çalışıyorsunuz. Siz marketteki sektörel isimleri, piyasanın nasıl islediğini, rakipleri anlattıktan sonra danışmanınız da bunun analizini yapıyor ve business planınız oluşuyor. Abroad Advisor ile çalışarak bu durumun üstesinden geldim. Bu süreçte manevi olarak hazırlık yaparken bir de iş planı ve evraklarla uğraşmak gerçekten zor olurdu.


9. İngiltere’de yaşamanın ve bir girişim kurmanın size sunduğu fırsatlar ve ayrıcalıklar nelerdir?


Global mecrada yer almak. Kelime anlamıyla artık işinizde global oyuncu olacaksınız. Belli bir süre sonra buradaki deneyiminiz CV’nizde parlayacak ve tercih edilesi oyunculardan biri olacaksınız.


10. İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yerleşmeyi düşünen kişi ve ailelere başvuru sürecine hazırlanırken son olarak neler tavsiye edersiniz?


Her ne kadar teknolojik olarak Ingiltere cogu ulkeden birkac gomlek ustun olsa da, bazı kesimleri hala 200 yıllık eski imparatorluk yavaşlığında. Mesela bir sosyal guvenlik numarasi almak icin 45dk telefonda bekliyorsunuz. Fakat bu numarayi aldıktan sonra da neden boyle yaptıklarını anlıyorsunuz. Yani bazı sistemler hantal ama bir nedeni var.


11. Bizimle çalışmak hakkında kısaca neler söylemek istersiniz? Tavsiye eder misiniz?


Kesinlikle tavsiye ederim. Gayet profesyonelce aldığım bu desteği almasaydım muhtemelen bir yerde takılır vizemi alamazdım. Ayrıca Abroad Advisor’ın bana karşı gosterdiği sabır icin ayrıca minnetarim.