Sık Sorulan Sorular-Ankara Antlaşması hangi ülkelerde geçerli?

Ankara Antlaşması dahilinde Türk vatandaşları olarak başvuru yapabilir miyiz?

Bu vize türü antlaşmanın tarafı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına halen aktif olarak uygulanmaktadır.

Ankara Antlaşması vizesine kimler başvurabilir?

İngiltere’de iş kurmak ya da kendi işini yapmak isteyen 18 yaşını aşmış ve yapacağı işe yetecek kadar sermayesi bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir. Yapılacak olan iş için tecrübeyi belge üzerinde kanıtlayabilmek ise onay alma sürecinde rol oynayan en önemli unsurlardan biridir.Önceki yıllarda (2 sene öncesine kadar diyebiliriz) kurulacak işte iş tecrübesi çok fazla aranmamakla birlikte yıllar süresince çoğalan başvuru sayısı ile İngiltere de bu süreci nispeten zorlaştıran adımlar atmıştır. Daralan bu çember içerisinde onay alma olasılığını arttırmak için danışmanlık almanın da önemi artmıştır.Kurulacak işte diğer bir önemli konu ise “kurulacağı beyan edilen işi” yapma zorunluluğudur. Onay alındıktan ve İngiltereye giderek oturum başlatıldıktan 1 sene sonra kurulan iş denetlenir. Örneğin; bir mimar, tasarım ofisi açacağını belirterek onay aldığında İngiltere’de café açması 1 yıl sonraki denetimde olumsuz karşılanacaktır ve vizesi iptal edilecektir.

İngiltere Ankara Antlaşması getirileri nelerdir?

- İngiltere Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişi ve ailesi “geçici oturum hakkı”na sahip olurlar.


- Türk vatandaşları Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’de kendi işini kurabilir ya da franchising alabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken konu, iş kurmak için gereken sermayenin işe göre farklılaşabileceğidir. 


- Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye yerleşen kişi ve ailesi İngiltere vatandaşlarına sunulan ücretsiz sağlık hizmeti gibi haklardan faydalanabilirler.


- Ankara Antlaşması vizesi kapsamında İngiltere’ye yerleşen kişinin aile üyeleri İngiltere’de istedikleri işyerinde çalışabilir ve hatta onlar da iş kurabilirler. 


- Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’de elde edilen oturum hakkı herhangi bir şekilde ya da koşulda değiştirilemez. Verilen haklar geri alınmaz.

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığı alınır mı?

Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere’ye giriş yapan kişiler başlangıçta 1 yıl devamında ise 3 olmak üzere toplam 4 yıl işlerini devam ettirdikten sonra, tekrar başvuru yaparak oturumlarını uzatabilirler. Ankara Antlaşması vizesi sahibi kişiler, İngiltere’ye yerleştikten 5 yıl sonra İngiltere Vatandaşlığı için başvuruda bulunup İngiliz pasaportu alma hakkı kazanır. Bu uygulama üzerinde oldukça fazla farklı bilgi internette dolaşmaktadır. 5 yıl olan sürenin 10 yıla uzatılma gibi bir uygulama ileriki zamanda uygulanabileceği gibi şuanda bu konu ile ilgili İngiliz yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmamıştır.

Ankara Antlaşması Vizesi Başvuru

Ankara Antlaşması Vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurularını Türkiye’den ya da İngiltere’den yapabilirler.Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere vatandaşlığına geçmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye’den yapacakları vize başvurularını, gerekli evrakları temin ettikten İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Büyükelçiliği ya da Vize Danışma Merkezleri aracılığı ile gerçekleştirebilirler.Herhangi bir sebeple yaptıkları İngiltere seyahatleri esnasında Ankara Antlaşması vizesine başvuru yapmak isteyen kişiler ise İngiltere’de üçüncü ülke vatandaşlarına hizmet eden ilgili kurumlardan yardım alabilmektedir.Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişinin başvurusu reddedildiği takdirde, İç İşleri Bakanlığı red gerekçelerini başvuru sahibine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Başvuru sahibi red gerekçeleri kendisine ulaştığı tarih itibarıyla 28 gün içerisinde itiraz etme hakkına sahiptir.

Ankara Antlaşması vizesi için gerekli evraklar

Ankara Antlaşması İngiltere vizesine başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerekli belgelerin asıllarını ve İngilizce çevirilerini ibraz etmelidir. Bu evraklardan bazıları aşağıda belirtilmiştir: 


- Ankara Antlaşması vizesine başvuran kişinin İngiltere’de yapmak istediği işin niteliğini ve bu işteki kişisel pozisyonunu detaylı olarak ifade eden bir iş planı  


- Vize başvurusunda bulunan kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek gelire ulaşabileceğini öngördüğü finansal planlar 


- E-devletten alınacak ikamet, nufüs kayıdı vb. evraklar 


- Ankara Antlaşması vize başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği işi yapacak yetkinlikte olduğunu gösteren meslek ve eğitim belgelerinin kopyaları  


- Başvuru sahibine ait banka hesap dökümlerinin orjinalleri 


- Başvuran kişinin yapacağı işe göre eklenecek diğer destekleyici dökümanlar

Ankara antlaşması başvuruları ne kadar süre içerisinde sonuçlanıyor?

Vizesi başvuruları minimum 15 iş günü maksimum 12 haftalık sürelerde sonuçlanmaktadır. Nisan 2017’den itibaren 15 iş günü olan dönüşler 3 ay süreye sistem değişikliği nedeniyle uzamıştır. İleride tekrar bekleme süresinin kısalma olasılığı vardır. İngiltere’den yapılan başvurular ise 5 aya uzayabilmekte, pasaportların içeride kalması nedeniyle başvuranlar için çeşitli problemler ortaya çıkmaktadır.

Ankara antlaşması vize başvurularında red alındığında tekrar başvurulabilir miyiz?

Vize başvuruları olumsuz sonuçlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının itiraz hakkı mevcuttur ve tekrar başvuru yapılabilir. “Yalan beyan” olarak değerlendirilen sebeplerde ise tekrar başvuru olumlu değerlendirilmeyebilir. Dosya hazırlık sürecinde hazırlanan evraklar ve beyanlar tutarlı olmalı ve titizlikle çalışılmalıdır.

Olumlu sonuçlanmış Ankara Antlaşması vizesi ile İngiltere'de başka bir şirkette çalışılabilir miyiz?

Ankara Anlaşma vizesi klasik bir çalışma vizesi olmamakla birlikte kendi koşulları bulunmaktadır. Bu nedenle iş kuracağını belirterek bu vizeyi alan kişilerden bu beyanlarına uymaları beklenir ve başka bir işte maaşlı olarak çalışamaz.

Ankara Anlaşması vizesi başvurusu için ''Mülakat''a çağırılır mıyız?

Yapılan başvurulardan sonra iş planı ya da finansal belgelerle ilgili bir konuyu açıklamak üzere kişi mülakata çağırılabilir. Başvuruların fazlalığı sebebiyle mülakata çağırılma olasılığı azalmış olsa da sunulan dosyanın güçlü olması, soru işareti bırakmaması önemlidir. Mülakatın bir bölümü İngilizce gerçekleşmektedir.

İş için beyan edilecek sermayeyi başka bir kişiden alabilir miyiz?

Ankara Anlaşması vizesi başvuruları için sermaye bildirimi zorunlu olmakla beraber bu mebla 3. bir kişiden temin edilebilir. Temin edecek kişiden beyan olarak “gift” yani hediye yazısı alınması gerekir.

Başvuruda olumlu sonuç almak için daha önce İngiltere’ye gitmiş olmak gerekli midir?

Başvuru çerçevesinde daha önce İngiltere’ye giriş yapmış olma zorunluluğu yoktur.

Diğer Tüm Sorularınız İçin Bize Ulaşın

İletişim Formu

Müşterilerimize değer veriyoruz. Mesai saatleri içinde bizi dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Abroad-Advisor

Kamara İş Merkezi Tomtom Mahallesi İstiklal Caddesi No:189 Kat 2 Daire 3 Beyoğlu İstanbul

Randevu almak için: +90 544 270 05 33

Çalışma Saatleri

Pzt

09:00 – 17:00

Sal

09:00 – 17:00

Çar

09:00 – 17:00

Per

09:00 – 17:00

Cum

09:00 – 17:00

Cmt

09:00 – 13:00

Paz

Kapalı